image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı mesajda Kürdistan Bölgesi hakkında önemli bir açıklama yaptı

Twitter üzerinden açıklama yapan Schinas, Belarus sınırında yaşanan göçmen krizinin çözümünde Kürdistan Bölgesi liderliğini “kilit ortak” olarak niteledi.

Başbakan Mesrur Barzani ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin değerlendirmede bulunan AB Konseyi Başkan Yardımcısı, “Geçen hafta Bağdat'a yaptığım ziyaretin ardından Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ile iyi telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Sınırda mahsur kalan insanlara insani yardımların ulaştırılması, göçmenlerin geri dönüşleri ve yeniden entegrasyona öncelik verdik” dedi.

Schinas paylaşımında, “Daha iyi bir gelecek için güven inşa etmek önemlidir. Kürdistan Bölgesi liderliği ve Irak hükümeti AB için kilit ortaklar” ifadesini kullandı.

Başbakan’dan AB Konseyi Başkan Yardımcısı’na reformlar için destek talebi!

Dün Margaritis Schinas ile telefon görüşmesi yapan Başbakan, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı’ndan Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin reform politikasına destek olmalarını isteyerek, ikili ticari ilişkilerin gelişmesi ve Avrupalı yatırımcıların Kürdistan Bölgesi’nde daha çok yatırım yapması temennisinde bulundu.

Erbil ve Bağdat hükümetlerinin göçmenlerin gidişini önlemeye ilişkin aldıkları tedbirlerin de konuşulduğu görüşmede Başbakan, yasal olmayan göçe yönelik önlemler için Brüksel’den Erbil ve Bağdat’a gelecek AB teknik ekibine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.