image

PeyamaKurd - 5 Kürt Örgütü, Batı Kürdistan’ın (Rojava) Efrin bölgesinde bulunan silahlı grupların bölge halkına yönelik hak ihlallerine karşı konuyu Birleşmiş Milletler’e ( BM) ve uluslararası topluma taşımak üzere bir araya geldi.

Söz konusu bölgede yaşanan son gelişmelere dair yapılan görüşmede Efrin’de yaşanan insan hakları ihlallerini BM İnsan Hakları Yüksek Komisyonu ve insan hakları ihlallerini araştıran Uluslararası Soruşturma Komisyonu’na taşımak için; Suriye’deki İnsan Hakları Savunma Komitesi, Efrin Çalışma Grubu, Avusturya’da bulunan İnsan Hakları Örgütü, Suriye İnsan Hakları Örgütü ve Almanya Araştırma Merkezi, İsviçre’nin Cenevre ve Zürih kentlerinde toplantılar düzenledi.

5 Örgütten ortak açıklama yapıldı

Öte yandan görüşmeler neticesinde 5 örgüt ortak bir açıklama yaparak, Uluslararası Soruşturma Komitesi ve BM İnsan Hakları Yüksek Komisyonu yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirildiği ve Türk Ordusu ile bağlı grupların Efrin’deki hak ihlallerinin iletildiği ifade edildi.

Bölgelerde yaşanan durumlara dair kanıtları bir araya getiren Kürt örgütleri, ihlallerle ilgili belgelerin de sunulduğunu açıkladı.