image

PeyamaKurd-Türkiye’nin Rojava’ya yaptığı askeri operasyonun ardından sayıları 18 bini geçen Rojavalı mülteciler Kürdistan bölgesine sığınmıştı.

Operasyon ile eğitim haklarından mahrum bırakılan Rojavalı çocuklar Kürdistan’ın Berdereş bölgesinde resmi devlet okullarında yerleştirilerek eğitimlerini sürdürmelerinin önü açıldı.

Şu ana kadar eğitime başlayan mülteci sayısının 3000 civarında olduğunu belirten Eğitim Müdürü Mehdi Xelil sürülen çalışmalar ile ilgili şunları dile getirdi:

"Geçen sene Rojava Kürdistanı'ndan Berdereş kazasına çok fazla mülteci geldi. Bu kadar fazla mültecinin Berdereş'e gelmesi elbette eğitim kurumları içinde bir ağırlık oluşturdu. Bunun için yabancı yardım kuruluşları 12 derslik bir okul inşaa ettiler ve burada yaklaşık 720 öğrenci eğitimine devam ediyor. Berdereş'te önceden beridir varolan okullarda da mülteci öğrencilerden 2266 kişi eğitimini sürdürüyor."

 Xelil açıklamasının devamında , “Şu an Berdereş sınırlarında yaşayan ve sayıları 18 bini geçmiş olan Rojava’dan gelmiş mülteci halkımızın, 2986 öğrencisi Berdereş'te ki okullarda eğitimlerine devam edebiliyorlar” dedi.