image

PeyamaKurd - 10 Ekim'de yapılan Parlamento seçimlerine ilişkin Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, “Iraklı kadınlar, azınlıklardan iki kazanan da dahil olmak üzere, belirlenen kadın kotası üzerinde 14 sandalyelik bir artışla 97 sandalye kazanmayı başardılar” sözlerine yer verildi.

Kürdistan Bölgesi'nden Erbil, Süleymaniye ve Duhok’taki seçimlerde 17, Musul, Kerkük ve Hanekin’den de 7 kadın milletvekili seçildi. Toplamda KDP’nin 10, KYB’nin 9 ve Yeni Nesil Hareketi’nin 5 kadın milletvekili bulunuyor.  

Kürdistan Bölgesi’ndeki kentlerden seçilen kadınların 12’si kota olmadan, aldıkları oylarla parlamentoya girmeyi başarırken 5 kadın da kotadan milletvekili olmaya hak kazandı.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonunun açıkladığı ilk rakamlara göre, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde 10 Ekim’de gerçekleştirilen erken genel seçimlerde Kürt partiler toplamda 61 sandalye kazandı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 32, Kürdistan Yurseverler Birliği (KYB) 15, Yeni Nesil Hareketi (Newey Nwe) 9, İslami Birlik (Yekgırtu) 4 ve Adalet Toplumu (Komel) de 1 sandalye almayı garantiledi.