image

PeyamaKurd - Kürdistan Yurtsever Birliği’nin (YNK) yönetimindeki Süleymaniye’de  istihbarat /Zanyari/ amiri ile terörle mücadele amirinin görevden alındığı ve tutuklandıkları bildirildi.

Süleymani’ye merkezli Bwar.News’in haberine göre görevden alınan ve tutuklanan kişiler YNK Eş Başkanı Lahor Şex Cengi’ye yakın isimler ve aralarında Lahor’un yeğeni de bulunuyor. 

Öte yandan söz konusu üst düzey amirlerin YNK’nin diğer eş başkanı Bafel Talabani tarafından görevden alındıkları ve tutuklandıkları belirtiliyor.

Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulunan gazeteci Abdulla Hawez, görevden alma ve tutuklama kararının arkasında Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani’nin olduğunu yazdı. 

Barzani’nin, Bafel Talabani’ye bu amaçla bir mektup yazdığını ileri süren Hawez, Lahor Cengi’ye yakın kişilerin ‘’Bafel Talabani’nin darbe yaptığını’’ söylediklerini

Süleymaniye’de durumun gergin olduğunu ve YNK’nin ‘patlamanın eşiğinde’’ bulunduğunu yazan Hawez, YNK lideri ve Irak cumhurbaşkanı Berham Salih’in kuzenler Bafel ve Lahor arasındaki gerginliği gidermek için arabuluculuk girişiminde bulunduğu bilgisini de verdi.