image

PeyamaKurd- Pavel Talabani,Peşmerge'nin haklarına karşıt çalışanların ihanet içinde olduklarını ifade etti.

Sosyal medya hesabında Peşmerge komutanlarıyla çekilmiş fotoğraflarını paylaşan Talabani, Peşmerge Güçlerinin oy haklarının savunulması gerektiğini belirtti.

Pavel Talabani'de 16 Ekim 2017'de Kerkük'ü Irak ordusu ve Haşdi Şabi'ye teslim eden grubun içinde yer alıyor. Bu grup YNK üst düzey yöneticilerinden Kosret Resûl, Mela Bextiyar, Necmedîn Kerîm ve Şêx Cafer tarafından ihanetçi olarak ilan edilmişlerdi.

"Talabani sadece iman tazeliyor"

Referandum ihanet eden güruhun başını çekenlerden biri olan Pavel, yaptığı açıklama ile sadece iman tazelemektedir. Peşmergenin onurlu duruşunu zerre kadar önemsemeden, Hero Talabani ile beraber İran eksenli hareket edip, Irak ile işbirliği yapan Talabani 'hatırladınığınız üzere referandum zamanı elinde bir kağıt' ile canlı yayınlara çıkıp Kerkük ve referandum hakkında münferit açıklamalarda bulunmuştu. 

Bilindiği üzere referandumdan önce; İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Lideri Hadi El Amiri Kerkük’te Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri merhum Celal Talabani oğlu Pavel Talabani, eşi Hero Talabani ve KYB İstihbarat Müdürü olan yeğeni Lahor Şeyh Cengi ile bir araya gelmişti. Yapılan görüşmede Kerkük’teki petrol sahaları ve havaalanının Irak Güçleri ile Haşdi Şabi’ye verilip KYB’ye bağlı Peşmerge güçlerinin söz konusu yerlerden çekilmesi üzerine anlaşılmıştı.

Hero, Pavel ve Lahor Talabani üçlüsü 'tarihi bir ihanete' imza atarak Kürdistan'ın bağımsızlık yolunda ilerlemesine her türlü engeli koymak için uğraştılar. Kürt halkı bu ihaneti kabul edemezken, Pavel'in 'Peşmerge hakkında görüş belirtmesi' sadece ve sadece bozulmuş abdestini tazelemek için aradığı sudan başka bir durum değildir.