image

PeyamaKurd - Erbil Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini sağlama görevini yerine getirmek için Hollanda tarafından 150 asker, başkente gönderildi.

K24’e konuşan Hollanda’nın Erbil’deki güçlerinin koordinasyonundan sorumlu Worner Braur, Erbil’e 3 hafta önce geldiklerini ve havalimanında askeri üsleri koruma görevlerinin kendilerine verildiğini belirtti.

Erbil Uluslararası Havalimanı’nın koruma görevi hakkında değerlendirmelerde bulunan Braur, “Peşmerge, asayiş ve diğer güvenlik güçleriyle çok iyi bir işbirliğimiz var. Kürdistan Bölgesi huzurlu ve istikrarlı bir yer ancak her ihtimale hazırlıklıyız” ifadesini kullandı.

Öte yandan, konuyla ilgili olarak açıklama yapan Hollanda’nın Bağdat Büyükelçisi Michel Rentenaar, “Askeri alanın haricinde Kürdistan ekonominin kalkındırılması ve ekonomik altyapının güçlendirilmesi konularında da Kürdistan Bölgesi Hükümeti’yle çok sağlam bir işbirliğimiz var” değerlendirmesinde bulundu.

Kürdistan Bölgesi güvenlik güçlerinin desteğiyle 25 Hollandalı askerlerin de destek timi olarak görevlendirildiği ve bu timin askeri üslere lojistik destek sağlamakla görevli olacağı kaydedildi.