image

PeyamaKurd - Güzelliğin On Par’ Etmez filmiyle tanınan Hüseyin Tabak’ın yönetmenliğini üstlendiği, Yılmaz Güney’in hayatını ve sinemasını konu alan “Çirkin Kral Efsanesi” film dün akşam İstanbul Kadıköy’de galasından sonra bugün vizyonda sinemaseverlerle buluşuyor.

Çekimleri yedi yılda tamamlanan, “Çirkin Kral Efsanesi” dün akşam İstanbul Kadıköy’de galasını yaptı. Perdenin kapanmasıyla film dakikalarca ayakta alkışlandı.

Filmin sonunda kısa bir açıklama yapan Yönetmen Hüseyin Tabak, filmin üzerinde yedi yıl çalıştığını, 6 saatlik bir belgeseli sinemaya uyarlamak için 2 saate indirmek zorunda kaldığını ve farklı ülkelerden birçok kaynağa ulaştığını belirtti.

Filmde Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, kızı Elif Güney Pütün, kız kardeşi Leyla Demirezen, dostları Tuncel Kurtiz, Tarık Akan, Nebahat Çehre, Abdullah Keskiner, Ahmet Zirek ve Halil Ergün ile yapılan söyleşilerle beraber yönetmenler Michael Haneke ve Costa Gavras’ın sanatçının hayatı ve sinemasına ilişkin konuşmalarına da yer verildi.

Yılmaz Güney, 1982 Cannes Film Festivali'nde Yol filmi ile Altın Palmiye ödülünü kazanmıştı.

Fragmanı izlemek için : https://youtu.be/fLX-JlnkMtU