image

PeyamaKurd- Nisan 1912’de çıktığı ilk seferinde buzdağına çarparak trajik bir şekilde batan ve filmlere konu olan Titanik’in aslına uygun biçimde yeniden inşa edilecek olan replikası “Titanik 2'nin” 2022 yılında sefere çıkacağı duyuruldu.

BBC’nin haberine göre; Titanik 2 fikri, Avustralyalı iş adamı ve siyasetçi Clive Palmer tarafından 2012'de gündeme getirildi. Fakat ekonomik problemler sebebiyle proje askıya alınmak zzorunda kaldı. Clive Palmer, şimdi ise projeye yeniden başlandığını duyurdu.

Palmer'ın sahibi olduğu Blue Star Line şirketi, Çin'de inşası yapılacak 269 metre uzunluğundaki 10 katlı geminin 21'nci yüzyıl teknolojisiyle donatılacağını açıkladı.

Gemi, 2435 yolcu kapasiteli ve 835 kamaralı olacak ve Titanik gibi İngiltere'nin Southampton limanıyla New York arasında sefer yapacak. Fakat Titanik 2, farklı olarak dünyayı da dolaşacak. Maliyetinin 500 milyon dolar olması beklenen geminin ilk seferini ise Dubai'den New York'a yapması bekleniyor. Gemi ayrıca, buharlı değil dizel elektrik motorlu şeklinde olacak.