image

PeyamaKurd - TIME dergisi, tasarladığı üç kapağını NFT ile açık artırmaya çıkardı.

NFT ile işbirliği yapan ABD merkezli TIME dergisi, yıllar önce çıkardığı ikonik kapakları içeren ve ondan esinlenerek tasarlanmış 1 kapağını NFT olarak sertifikalayarak açık artırmaya sundu.

Açık arttırıma giren 3 kapak

Kapaklarda 'Is God Dead?' (Tanrı öldü mü?), 'Is Truth dead?' (Gerçek öldü mü?) ve 'Is Fiat dead?' ( Fiat öldü mü?) soruları yer alıyor.

Dergiyi satışa çıkaran NFT pazarı SuperRare'da satışa sunulan kapaklar için açık artırma 24 Mart'a kadar sürecek. Müzayede de her kapak için başlangıç fiyatı 10 Ethereum fiyat belirlendi.

Derginin kapağında ne var?

Derginin ilk yazılı kapağı olan 'Is God Dead?' tasarımı 8 Nisan 1966'da yayımlanmıştı. Dönemin editörü John Elson tarafından tasarlanan kapak, okuyucuların tepkisini çekmişti. Anket sonuçlarında, ABD'lilerin yüzde 97'sinin Tanrı'ya inandığını belirttiğinin çıkmasının ardından yayımlanan kapak için 3 bin 421 okuyucudan şikayet mektubu gelmişti.

Elson, söz konusu kapak için "Hem inancının sağlamlığından gizlice korkanlar hem de cevabın hayır olduğundan şüphelenen ateistleri kışkırtan bir soru olmuştu" ifadelerini kullanmıştı.

"Tıpkı 1966'da Tanrı'ya inandıklarını söyledikleri gibi"

'Is Truth Dead?' kapağı ise Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve geldiği ilk yıl, 3 Nisan 2017'de yayımlanmıştı. TIME editörü Nancy Gibbs kapak için şunları söylemişti:

"Tıpkı 1966'da Tanrı'ya inandıklarını söyledikleri gibi, bugün birçokları Gerçeğe inandıklarını da söylerdi. Ancak biz kendimizi gerçeklikle oyuncak gibi oynayan Başkan karşısında, gerçekliğin rolü ve gücü konusunda yoğun bir tartışma yaşarken buluyoruz."

"İki ikonik kapaktan esinlenerek tasarlandı"

'Is Fiat dead?' ( Fiat öldü mü?) kapağı ise, diğer iki ikonik kapaktan esinlenerek tasarlandı. Kapağı tasarlayan TIME Kreatif Direktörü D.W. Pine, "Sıradan bir okuyucu için anlamın net olmaması fikrini seviyorum - tıpkı NFT'lerin çılgın, kazançlı dünyası gibi" diye konuştu.

TIME dergisi, bu kapağı şu ifadelerle açıkladı:

"Fiat money (İtibarî para), altın veya gümüş gibi fiziksel bir emtia tarafından değil, onu çıkaran hükümet tarafından desteklenen, devlet tarafından verilen para birimi. Bitcoin ve Dogecoin gibi kripto para birimleri ise bu modele meydan okuyor."