image

PeyamaKurd - 40. yılını kutlayan Göteborg Film Festivali'nde bir grup seyirci 'Aniara' adlı bilim-kurgu filmini izlemek için tabutta girecek

İsveç'in Göteborg kentinde 1979'dan beri düzenlenen Göteborg Film Festivali'nde bu yıl sinemaseverler daha önce hiç tecrübe etmedikleri bir deneyim sunacak.

25 Ocak'ta başlayacak olan festivalde gösterilecek olan Aniara adlı bilim-kurgu filmini küçük bir grup 'şanslı' sinemasever tabuttan izleyecek.

8 seyirci, 1 saat 46 dakikalık filmi izlemek için içinde ekran, ses düzeni, havalandırma kanalı ve acil durum için bir de panik butonu olan özel olarak hazırlanmış tabuta girecekler.

'Tabut' şeklinde bir uzay gemisiyle Mars'a doğru giden insanların öyküsünü anlatan filmin yapımcıları amaçlarının, kıyamet deneyimini daha ileri götürmek, yalnızlık ve klostrofobi duygusunu güçlendirmek olduğunu söylüyor.

Film boyunca bir görevlinin tabutların başında bekleyeceğini belirten festival direktörü Jonas Holmberg, "Bu bir deneyim. Biz festivalimizde film izleme tecrübesi için yeni yerler yeni koşullar yaratmayı seviyoruz. Ama seyircinin tabutta film izlemeye nasıl bir tepki vereceğini konusunda hiç bir fikrimiz yok" dedi.

İsveçli yazar Harry Martinson'un 1956'da yayınlanan aynı adlı romanından uyarlanan Aniara festivalde 27 ve 31 Ocak'ta gösterilecek.