image

PeyamaKurd - Şırnak'ta üzerine insan ve hayvan figürleri kazınmış kaya parçaları bulundu. Bölgede inceleme yapan uzmanlar figürlerin Tunç Çağı'na ait olduğunu değerlendiriyor. Kaya parçaları, tarihi İpek Yolu'na çok yakın bir noktada bulunuyor.

Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Xanik (Kozluca) köyü kırsalında üzerinde insan ve hayvan figürleri bulunan çok miktarda kaya bulundu.

Arkeolog Erdem Erip, “Burada Tunç Çağı'na tarihleyebileceğimiz o tarih sınırını çizebileceğimiz kaya resimlerine rastladık. Bu kaya resimleri daha çok Arap Yarımadası, Kuzey Afrika ve İran'ın ovalık bölümlerinde çok sık rastladığımız bir durum, bunu da deve figüründen dolayı söylüyoruz; çünkü devenin evcilleştirilmesi Tunç Çağı'na rastlıyor” dedi.

Kaya üzerine kazınmış figürlere bölgede ilk kez rastlanıldı, arkeologlar bölgenin 1. derece sit alanı ilan edilmesi için çalışmalara başladı.

Kaya parçaları üzerinde rastlanan figürler kayıt altına alındı. Tarihi ipek yoluna çok yakın bir noktada yer alan bölgenin koruma altına alınması planlanıyor.