image

PeyamaKurd- İtalyan sanat araştırmacısı Silvano Vinceti, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosunda iki farklı model kullandığını iddia etti. Modellerden ilkinin Mona Lisa del Giocondo olarak bilinen Lisa Gherardini, ikincisinin ise Salai olarak bilinen Gian Giacomo Caprotti olduğunu savundu.

Euronews’e konuşan İtalya Milli Tarih ve Kültürel Mirasın Geliştirilmesi Komite Başkanı Silvano Vinceti konu hakkında şunları söyledi: “İddiamızın, Mona Lisa tablosunun ilk tabakasında, kızıl ötesi teknolojiyle görülebilen tartışmasız bir ispatı mevcut. Bu tabakada, gülümsemediği ve neşeli olmadığı aksine melankolik ve üzgün olduğu görünüyor.”

“Delilleri bir araya getirmek için uğraştı”

Vinceti, Leonardo tarafından yapılan bir başka tablo Salai’nin her özelliğini Mona Lisa ile karşılaştırarak delilleri bir araya getirmek için uzun süre ekibiyle birlikte çalıştığını belirtti.

Mona Lisa’daki Gherardini Floransalı ipek tüccarı Francesco del Giocondo’nun karısıydı. Tablo yapılırken çok hüzünlü bakan kadını güldürmek için kocası palyaçolar bile tutar fakat başarılı olamaz. Leonardo da kocanın isteğini yerine getirmek için başka bir model kullanır ve ünlü gülümseme ortaya çıkar.

“Sanatçı iki model kullanmış”

Silvano Vinceti:  “Leonardo’nun Salai’de kullandığı tüm boyama tekniklerini inceledik ve Mona Lisa ile karşılaştırdık. Bazı ayrıntılar mükemmel uydu. Sanatçı iki model kullanmış ve kendi hayal gücünden gelen yaratıcı ayrıntıları onlara eklemiş. Burada Leonardo’nun çift cinsiyetliliğe olan uzun süreli hayranlığının etkisinin olduğunu düşünüyorum. Diğer bir deyişle Leonardo için mükemmel kişi bir erkek ve bir kadının kombinasyonuydu” dedi.

Floransa’da asırlık bir manastırın altında 4 yıl süren kazı çalışmaları sonunda bulunan insan kalıntılarının Lisa Gherardini’ye ait olduğu iddia edildi. Yapılan incelemeler sonunda kemiklerin 63 yaşında ölen Gherardini’nin ölüm tarihi 1542’ye uyduğu ortaya çıktı.