image

PeyamaKurd - Avrupa'da cerrahi alanda büyük üne kavuşan Kürt doktorun en büyük hayalinin Kürdistan'a hizmet etmek olduğu vurgulandı. Hollanda’nın Lahey kentinde Kerküklü Kürt doktor “Avrupa Çapında En İyi Cerrah” ödülüne layık görüldü.

Belçika Hasselt Üniversitesi’nden tıp eğitimini tamamlayan Dr. Lawik Berzenci, Antwerpen Üniversitesi'nde akciğer cerrahisi alanında yüksek lisans ve doktora derecesine sahip bir uzman cerrah olarak mezun oldu. 

“Avrupa Çapında En İyi Cerrah”

1993 doğumlu genç Dr. Lawik Berzenci, Rudaw'a yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz Pazar günü Lahey’de Avrupa Cerrahlar Topluluğu Konferansı’na katılan onlarca uzman cerrah arasından birinci seçilerek “Avrupa Çapında En İyi Cerrah” unvanına sahip oldum."

Kürt uzman cerrah, şuan Antwerpen Üniversitesi'nin araştırma hastanesinde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

"En büyük hayali Kürdistan halkına hizmet vermek"

Kerkük doğumlu Akciğer naklinde uzman doktor Dr. Lawik Berzenci sözlerini şöyle sürdürdü:

 “45 tıp makalesi arasında en iyi makale benimki seçildi. Ve ödüllendirildim. En büyük hayalim bir gün Kürdistan halkına hizmet vermek ve sağlık sektörünün geliştirilmesine katkı sunmak.”

Uzmanlık alanında çok sayıda tıp makalesi bulunan genç doktor aynı zamanda Avrupa Akciğer Nakli Derneğinin üyesi ve Dünya Akciğer Kanseri Araştırmaları Birliği I AS LC 'nin Yönetim Kurulu üyesi.