image

PeyamaKurd-  Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dünyada bir çok şey, festivaller, paneller, konserler artık online olarak düzenleniyor.

Bu oluşama Kürdistan Bölgesi'de dail oldu. Kürdistan'da ilk kez online, "Kürdistan Co-Online Film Festivali" düzenleniyor.

Festivalin, sanatçı Serkeş Mihamed ile Kürdistan Sanat Sitesi’nin ortaklaşa düzenlendiğini söyleyen Kürdistan Co-Online Film Festivali Organize Komitesi üyelerinden sanatçı Qadir Çepik, festival hazırlıkların 23 Nisan’dan itibaren başlatıldığını söyledi.

Kürdistan Co-Online Film Festivali’ne katılmak için uluslararası sinema kurallarına bağlı kalınması ve festival hazırlık komitesinin belirlediği kriterleri yerine getiren herkesin katılabileceğini söyleyen Qadir Çepik, “Festivalde drama, komedi, romantik, duygusal, belgesel, korku, kısa metraj gibi sinemanın tüm katagorilerindeki filmlere yer verilecek” dedi.

Co-Online Film Festivali’ne katılacak filmlerde aranan kriterler ise şöyle:

- Festivale katılacak filmlerde, filmin büyük kısmının Kürdistan’ın dört parçasından herhangi birinde çekilmiş olması, ya da yönetmenin Kürdistan’ın bir parçasından olması, ya da filmin başrol oyuncularının Kürdistan’ın bir parçasından olması.  

- Filmin formatının Mp4 ve çözünürlük kalitesinin en az 1080, kısa filmlerin 30 dakikayı geçmemesi.

-Festivale katılacak filmler için başvuru tarihi en son 25 Mayıs 2020 olarak belirlendi.

Festival  Organize Komitesi üyesi Çepik, ayrıca festival boyunca sanatçı, yönetmen ve eleştirmenlerin katılımıyla canlı yayında panel ve özel programların Kürdistan sitelerinde düzenleneceğini belirtti.