image

PeyamaKurd - Şerm (Ayıp) adlı Kürtçe kitap, Google’ın arama sonuçlarında, iş ortağı sitelerde veya Youtube’da reklamlarınızı göstermenizi sağlayan bir online pazarlama aracı olan Google Ads tarafından reddedildi.

Tanıtım amacıyla yayımlanan kitap ile ilgili Yazar Rêzan Tovjîn, sponsoru olduğu arkadaşı yazar Sidar Jîr'ın Şerm (Ayıp) adlı kitabının Kürtçe tanıtımı ve reklamını yapmak için çevrimiçi reklam servisi Google Ads’e başvuruda bulunmuştu.

Gerekçe, "desteklenmeyen dil" olarak açıklandı

Reklam ve tanıtım yapan platform Google Ads, başvuruya karşılık gönderdiği geri bildirimde, kitabın reklam politikasını ihlal ettiğini bildirdi.

Kitaba ilişkin Kürtçenin "desteklenmeyen dil" kategorisinde olduğu belirtilen yanıtta, Tovjîn'in reklam başvurusu kabul edilmedi.

Yazar Tovjîn yaptığı açıklamada reklam parasını da ödediğini belirterek, "Reklam hazırlıkları için kitabın fotoğrafını ve yayınevinin linkini de hazırladım. Google ADS ise, ‘reklam politika ihlali nedeniyle yayınlanamıyor’ diyerek, reklamın Kürtçe olması nedeniyle başvuruyu reddetti" açıklamasında bulundu.

"Facebook, 2007 yılında Helîm Yûsiv'in kitabını reddetmişti"

Rêzan Tovjîn, 2007 yılında yazar Helîm Yûsiv'ın bir kitabının reklamı için Facebook'a başvurduğunu ve ret cevabını aldığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

"O zaman anladım ki 'Facebook Türkiye' veya Türk çalışanları, sorumlu kişiler, Türkçe içerik dışında hareket etmiyor. Kürtçenin yaygınlaşması için Facebook'a başvurdum. Başvurum kabul edildi. Facebook'un Kürtçe çeviri servisiyle birçok arkadaşımla organize bir şekilde çalıştık.

Biliyorum ki gerçekleşen bu olumsuz tutum Google ADS'nin Türkiye servisinden kaynaklanmaktadır. Kürtçe reklamın yaygınlaşması için Google ADS'nin merkezine başvuru yapacağım."

Öte yandan Google Ads destek birimi ise, "Eğer reklamlarınızda Kürtçe dilini kullanıyorsanız, bu reklamlarınız ‘Desteklenmeyen Dil’ politikası adı altında yayınlanmayacaktır. Tabi ki de bu vermiş olduğum bilgi genel bir bilgidir" cevabında bulundu.