image

PeyamaKurd - Diyarbakır Sur ilçesinde, odunluk olarak kullanılan bir evin bodrum katında esrarengiz hayvan iskeleti bulundu.

Diyarbakır'ın ilk yerleşim yerlerinden olan tarihi sur ilçesinde yaşayan Süleyman Taş, hayvan iskeletini bulduğu evi, yıllarca sadece odunluk olarak kullandığını belirtti.

Sur, eski bir yerleşim yeri” 

Daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadığını ifade eden Taş, bulundukları bölgenin çok eski bir yerleşim olduğunu ve yerin altında yaşam alanlarının mevcut olduğuna dikkat çekti.

Evinde bulduğu hayvan iskeletiyle ilk nasıl karşılaştığını belirten Taş, "Bu hayvanı görmeden önce, evimin yakıt ihtiyacı için odun çıkarmam gerekiyordu. Odunları çıkarırken ismini bilmediğim bu değişik hayvan iskeletini gördüm. Gördüğüm bu hayvan iskeleti yılan mı? Gelincik mi? Tam olarak çıkaramadım” dedi. 
 

"İskeleti tanımlayın"

Yetkililere çağrıda bulunan Taş, "Bu haber vasıtasıyla yetkililerin, bulduğum hayvan iskeletini tanımlamasını çok isterim. Ayrıca sur içi çok eski bir yerleşim yeridir. Bundan dolayı ismini bilmediğimiz birçok hayvanın burada yaşayabileceğini tahmin edebiliyorum. Ayrıca 'anatomisi bozulmasın' diye bulduğum bu hayvan iskeletine de hiç dokunmadım. Yetkili kişilerin ilgilenip bir açıklama yapmasını çok isterim” diye konuştu.