image

PeyamaKurd - Dünya dışında hayat arayan insanlık, farklı gezegenlerde araştırmalarını sürdürürken, bilim insanları, insanlığın uzayda kolonileşmeyle beraber maruz kaldığı zoru koşullarda 'yamyamlığa' başvurabileceği uyarısında bulundu.

Uzaydaki hayat ile ilgili açıklamada bulunan Edinburgh Üniversitesi'nden Astrobiyoloji Profesörü Charles Cockell ve uzay teknolojisi araştırmacısı Dr. Cameron Smith, başka bir gezegeni kolonileştirmek için Dünya'yı kalıcı olarak terk eden ilk insanların, temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda zorluk çekeceğini ifade etti.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, herhangi bir uzay kolonisinin karşılaşacağı en büyük zorluklar olarak hastalıklar, gıda kıtlığı ve kendi kendine yetememe olduğu kaydedildi.

Dünya'dan gelecek yardım yıllar alacak!

Metro.co.uk'a konuşan araştırmacılar, Güneş sistemindeki çoğu gezegenin yaşanılmaz atmosferler nedeniyle ekarte edilmesiyle, Jüpiter'in uydusu Callisto ve Satürn'ün Titan'ının olası hedefler olabileceğini, yani Dünya'dan gelecek yardımın yıllar alacağını ifade etti.

Uzmanlar, bu uzaklığı göz önünde bulundurarak, birincil tercihlerin Ay veya Mars olması nedeniyle eve daha yakın bir koloni oluşturmanın iyi bir fikir olabileceği görüşünü paylaştı.

"Sonunda yamyamlığa başvurdular"

Astrobiyoloji Profesörü Charles Cockell açıklamasında, "Sistemler gerçekten güvenilir olmalı ve bu yüzden daha önce test edilmeleri gerekiyor" sözlerine yer verdi.

Astrobiyolog, John Franklin'in 1845'te kuzeybatı geçidini bulmak için yaptığı ve neticesinde kaybolduğu sefere dikkat çekerek, böyle bir keşif için başarısızlık olasılığının yüksek olduğunu vurguladı.

Cockell, "Yeni teknoloji olan konserve yiyecekleri vardı; ama yine de kayboldular, orada mahsur kaldılar ve sonunda yamyamlığa başvurdular” ifadelerini kullandı.