image

PeyamaKurd- Arkeologlar Peru’nun Lima kentinin kuzeyinde terk edilmiş bir şehir (şimdi arkeolojik alan) olan Chan Chan'da 19 antropomorfik ahşap heykel ortaya çıkardılar. Heykellerin 750 yıldan daha eski olduğu düşünülüyor, bu da bölgedeki en eski bulgular haline geliyor.

Peru Kültür Bakanlığı Pazartesi günü konuya yönelik basın açıklaması yaptı. Arkeologlardan oluşan bir ekip, karmaşık bir şekilde dekore edilmiş bir tören avlusuna veya plazaya yol açan bir koridoru kaplayan minik oyuklara sıkışmış figürleri keşfetti. 

Her biri sadece 70 santimetre (28 inç) yüksekliğinde olan kalıntıların durumu ise iyi durumda. Bazıları personel ve kalkan tutuyor gibi gözükse de diğerleri öyle değil. Bulgular içinde kafaları hala bozulmamış olanlar var ve yüzleri ise hafifçe sinsi görünümlü.

Koridorun geri kalanı, kedigiller ve hayvanlar da dahil olmak üzere dalga ve zoomorfik motiflerle bezenmiş yüksek kabartma çizimlerle dekore edilmiş durumda. Bakanlığa göre, Chan Chan'da bulunacak çamur kabartmalarında tamamen dekore edilmiş bir tören avlusuna ilk giriş koridoru.