image

PeyamaKurd -  2 Eylül 2015 yılında cansız bedeni Akyarlar sahiline vuran 3 yaşındaki Alan Kurdi'nin hayatını anlatan Alan Bebek filminin çekimlerine Bodrum'da başlandı.

İslamofobi, Sessiz Melek, Sessiz Çığlık gibi filmlerin yönetmeni 50 yaşındaki Ömer Sarıkaya, gençliğinin bir bölümünü geçirdiği Bodrum’da Alan Bebek filminin çekimlerine başladı.

Filmin yapımcılığını George Edde ve Ali Osman Akat üstlenirken, yönetmenliğini Ömer Sarıkaya yapıyor. Alan bebek filminde Hollywood yıldızı Steven Seagal, Ali Sabri Belaid, Hripsime Sargsan, Willma Elles, Talat Atilla, Mustafa Ayhan, Mike Mitchell, Adnan Koç ve Aydan Çakır, Bahattin Öztürk, İrfan Yıldırımcakar, Atilla Yasar gibi birçok isim yer alıyor.

Filmin çekimlerine başladıklarını ifade eden Ömer Sarıkaya, “Yaklaşık 2 yıldır bu filmi çekmek için planım vardı. Bu sene nasip oldu. Filmi çekmek için Bodrum’a geldik. İlk olarak Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı ziyaret ettim. Başkanımıza filmi anlattık, zaten filmin gerçek hikâyesini biliyordu. Bize çok büyük destek oluyor Başkanımız. Alan Bebek filminin çekimlerine başladık. Oyuncularımızın çoğu şu anda geldi. Bir kısmı da birkaç gün sonra gelecek. Steven Seagal da birkaç gün içerisinde gelecek. Birleşmiş Milletlerin Barış Elçisi olarak bu filme geliyor. Hiçbir şey talep etmeden geliyor filimde oynamaya” dedi.
Oyuncu Ali Sabri Belaid ise filmde Alan bebeğin babası rolünde oynadığını söyleyerek “çok hüzünlü bir film, böyle bir projede olduğum için çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

Oyuncu Aydan Çakır da 40’ıncı sanat yılını anlamlı bir filmde oynamaktan gurur duyduğunu belirterek “Alan Bebek isimli filmde oynamak ve dram üstüne dram yaşatan bir filmde oynamak heyecan verici. Umarım ses getirir. Maalesef oyuncakların ömrü çocukların ömründen daha uzun. Biz istiyoruz ki çocuklar öldürülmesin, ölmesin” şeklinde konuştu.