image

PeyamaKurd - ABD'nin Teksas eyaletinde yaşayan bir kadın, Goodwill mağazasında hayatının keşfini yaptı. Laura Young adlı kadının 34,99 dolara satın aldığı heykelin iki bin yıllık paha biçilmez bir sanat eseri olduğu ortaya çıktı. 

Teksas'ın Austin kentinde yaşayan Laura Young, 2018'de ikinci el eşya mağazasından 23 kiloluk Roma büstünü bulmuş ve ödediği meblağın buna değdiğini düşünmüştü. 

San Antonio Express-News'a konuşan Young, "Romalı görünümüne sahipti. Eski görünüyordu. Güneş ışığında çok ama çok özel olabilecek bir şeye benziyordu" ifadelerini kullandı. 

Young'ın sezisi doğru çıkmıştı. Büyük müzayede şirketlerinden Sotheby's'in danışmanlarından biri, Young'ın satın aldığı büstün M.Ö 1. yüzyıl ila M.S 1. yüzyıl arasında Julio-Claudian Hanedanı döneminden kalma bir eser olduğunu söylemişti. 

"Bir Adamın Portresi" olarak adlandırılan büst çarşamba San Antonio Sanat Müzesi'nde sergilendi ve bir yıl boyunca orada kalacak. Sanat eseri, II. Dünya Savaşı'nda ortadan kaybolduğu Almanya'ya iade edilecek.

Laura Young.jpg

Müze internet sitesinde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Eser bir zamanlar Almanya'nın Aschaffenburg kasabasında Bavyera Kralı I. Ludwig'in Pompei'deki bir evi model alarak inşa ettiği Pompejanum adlı evde duruyordu."

Uzmanlara göre heykel büyük olasılıkla hayatını babasının intikamını almaya adayan Sextus Pompey'e ait.