image

PeyamaKurd - Modern devekuşlarına benzeyen ve fil kuşundan çok daha hızlı koşabilen Pachystruthio dmanisensis türü hayvanın Avrupa’ya Güney Kafkasya ve Anadolu üzerinden göçmüş olabileceği tahmin ediliyor.

Journal of Vertebrate Paleontology'da (Omurgalı Paleontolojisi Dergisi) 26 Haziran tarihinde yayınlanan Doğu Avrupa’dan dev bir erken Pleistosen kuşu: Homo göçleri öncesinde karasal faunanın beklenmeyen bir bileşeni başlıklı makaleye göre; Kırım’da bir mağarada yapılan çalışmalarda, yaklaşık olarak 3,5 metre boyunda ve tahminen 500 kilogram ağırlığında Pachystruthio dmanisensis türü dev bir kuşa ait fosilleşmiş kemikler bulundu.

Erken çağlarda genel olarak her şey daha büyük ve daha yırtıcıydı. Bazı böcekler, timsah boyundaydı. Doğada gördüğümüz neredeyse her canlı daha büyüktü. Yeni ortaya çıkan fosillere göre kuşlar için de bu durumun bir istisnası bulunmuyor.

Araştırmanın başındaki isim olan Nikita Zelenov, buldukları kuşun neredeyse kutup ayıları kadar büyük olduğunu söyledi. ilk olarak buldukları kemiğin başka bir türe ait olduğunu düşünmüş zira Avrupa’da bu kadar büyük bir kuş hiç görülmemişti.

Görünüş olarak modern devekuşlarına benzeyen bu hayvan, fil kuşundan çok daha hızlı koşabiliyordu. Muhtemelen bu hız, bu canlının hayatta kalmasına da yardımcı oluyordu. Yapılan çalışmalarda çakal, çita gibi hayvanların kemikleri de bulundu.

Araştırmada esas dikkat çekici olan ise kemiklerin yeri oldu. Şimdiye kadar bu türden kuşlar yalnızca güney yarımkürede karşımıza çıkıyordu. Moa kuşu Yeni Zelanda’da, fil kuşu Madagaskar’da yaşıyordu. Kırım’da bu fosillerin bulunması, vahşi dev kuşların sanılandan daha yaygın olduğunu gösteriyor.

Benzer kemikler daha önce Gürcistan’da da bulunmuştu. O kemikler daha eskiydi. Yani bu kuşlar Avrupa’ya Güney Kafkasya ve bugünkü Türkiye toprakları üzerinden göçmüş olabilir. Bu canlılar o dönemde yaşayan insanlar tarafından tüyleri, etleri ve kemikleri için avlanmış olabilir.