image

PeyamaKurd - ABD’nin ana akım medya kuruluşları arasında yer alan The Wall Street Journal’da Türklerin kripto paralara ilgisine dair bir makale paylaşıldı.

Bugün yayınlanan makalede bu ilginin arkasındaki en büyük neden olarak son aylarda Türk lirasında yaşanan değer kaybı gösterildi.

“Tether karşısında en çok işlem gören para birimi TL”

“Analiz şirketi Chainalysis’e göre 2021’in dördüncü çeyreğinde TL dolara karşı değer kaybederken, TL ile kripto para ticareti imkanı sunan üç borsanın günlük hacimleri 1.8 milyar dolara yükseldi.

Bu işlem hacimleri Uluslararası Ödemeler Bankası’nın günde yaklaşık 71 milyar dolarlık Lira işlemi bulunduğuna dair 2019 raporuna kıyasla hayli mütevazi olsa da, önceki 5 çeyrekte görülen işlem hacimlerinin her birinden daha yüksek.

Türkler özelikle değeri dolara sabitlenmiş stabil coinlerle işlem yapıyor. CryptoCompare’e göre bu sonbaharda TL, Tether karşısında en çok işlem gören devlet para birimi oldu.”

Chainalysis’e göre Aralık ayındaki TL işlemlerinin yarısından fazlası Tether ile ilgili olarak gerçekleşti.

“İlginin sebebi artan enflasyon ve hükümete karşı güven sorunları”

Makalede kripto para birimlerine artan ilginin artan enflasyon ve hükümete güven sorunları ile ilgili olduğu belirtildi.

Artan yatırımcı ilgisinin günlük hayatta da etkisinin görüldüğü belirtilen makalede şu sözler yer aldı:

“Türkiye’nin en büyük şehri ve ticaret merkezi olan İstanbul’da, tramvaylarda, reklam panolarında ve şehirdeki iki havalimanından birinde kripto para borsası reklamları var. Kapalıçarşı, tüccarların döviz ve altın sattığı yerlerin yakınındaki ara sokaklarda saklanan Bitcoin satan dükkanlarla dolu.”