image

PeyamaKurd-  Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dünya genelinde yaşanan ekonomik daralmaya ilişkin açıklamada bulunan Uluslararası Para Fonu (IMF), salgınının yeni bir aşamaya girdiğini, küresel ekonomik faaliyetin çok düşük bir seviyeden toparlanmaya başladığını aktardı.

18 Temmuz'da sanal ortamda gerçekleşecek G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı öncesi 'G20 Gözlem Notu' raporunu yayımlayan IMF, Kovid-19 dünya genelinde yayılmaya devam ettiğini "Pandemi yeni bir aşamaya girdi" değerlendirmesinde bulundu.

'Eşitsizlik daha da kötüleşecek'

Ekonomide son göstergelerin hafif bir toparlanmaya işaret ettiği aktarılan raporda, "Küresel ekonomik faaliyet çok düşük bir seviyeden toparlanmaya başlıyor" sözlerine yer verildi.

finansal koşulların kapsamlı politika destekleriyle rahatladığı kaydedilen raporda, reemtia fiyatlarının istikrar kazandığı ya da arttığı belirtildi.

Küresel ekonominin bu yıl yüzde 4,9 daralmasının beklendiğinin anımsatıldığı raporda, "Gelecek yıl ılımlı bir toparlanma bekleniyor, iflaslar ve devam eden işsizlik görünüm üzerinde olası iz bırakacak. Yoksulluk ve eşitsizlik daha da kötüleşecek" değerlendirmesinde bulunuldu.

'Beklenenden daha hızlı bir şekilde toparlanabilir'

Raporda, "Belirsizlik çok yüksek. Faaliyet, yeniden açılan ekonomilerde beklenenden daha hızlı bir şekilde toparlanabilir, tedaviler ile aşılardaki tıbbi atılımlar güven ve faaliyeti artırabilir. Ancak, hastalığın daha da yayılması daha geniş çapta bozulmaya yol açabilir" ifadeleri kullanıldı.

Raporda, işsizlik oranlarının yüksek olduğu ve kriz öncesindeki seviyelere hızlıca dönmesinin mümkün olmadığı belirtilerek işsizlik sigortası ve sosyal korumanın gerekli olmaya devam edeceği vurgulandı.