image

PeyamaKurd- Günümüz finans dünyasında bir devrim olarak nitelendirilen “Kripto Paralar”, finans dünyasının olduğu kadar terör gruplarının da ilgisini çekiyor.

Merkezi bir otorite ya da finansal işlemleri denetleyen bir mekanizmaya takılmadan hızlı bir şekilde para transferini kolaylaştıran “kripto para” birimleri, birçok terör örgütünün finansal gündemne oturmuş durumda. Terör örgütlerinin kripto para kullanımı ile olan yüksek alakalarına gösterilebilecek şüphesiz en iyi 2 örnek; terör örgütleri listesinde bulunan Hamas’a bağlı Filistinli örgüt Kassam Tugayları ile Suriye’de El-Nusra’ya bağlı Hay’at Tahrir Şam örgütleri olarak gösterilebilir. Her iki terör örgütü de kısa bir süre önce sosyal medya hesapları aracılığıyla sempatizanlarına çağrıda bulunarak; açmış oldukları Bitcoin cüzdanlarına kripto para yardımı talep ettiler.

Geçtiğimiz hafta içinde Hamas’a bağlı Filistinli terör grubu Kassam Tugayları sosyal medya hesabından Bitcoin QR kodu bulunan “Direnişi Destekle” sloganı altında mali destek isteyen bir etiket yayınladı. Kassam Tugaylarının internet sitesinde de görülmekte olan paylaşımda, site ziyaretçilerine dijital para gönderebilecekleri bir bitcoin adresi verilmekte. Yedi dilde yayın yapmakta olan Kassam Tugayları’nın internet sitesinde Bitcoin'i nasıl alacağınızı ve göndereceğinizi açıklayan iyi hazırlanmış bir video da bulunmakta. QR kodu ile desteklenen bu transfer yönteminde hem gönderici hem de alıcının kimliğinin bilinmesi mümkün olmamakla birlikte; ülkelerin de bu bağışları izlemesini neredeyse imkansız kılmaktadır.

Esad Rejimi ve Rusya’nın hedefindeki Suriye’nin İdlib vilayetinde etkin olan El-Nusra’ya bağlı Hay’at Tahrir Şam örgütü de Bitcoin’den nemalanmaya çalışan terör örgütlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz Temmuz ayı ortalarında örgüt propagandasını yapan sosyal medya hesaplarından çağrıda bulunan örgüt üst yönetimi; finansal yardım talepleri olduğunu ve dileyenlerin Bitcoin üzerinden kendilerine nasıl yardım ulaştırabileceklerini anlatan uzun bir video da yayınladı.

Uluslararası finans kuruluşları ile hakim devletlerin uyguladığı sıkı takip nedeni ile ekonomik fon bulmakta zorlanan terör örgütleri; kripto para birimlerinin transferde sağladığı karanlık örtü nedeniyle bu para birimine olan ilgisi daha da artacağa benziyor.