image

PeyamaKurd - Hollandalı yatırım bankası ABN Amro, Türk ekonomisinin geçen yıla oranla daha dayanıklı olduğu, ancak keskin bir toparlanmanın beklenmemesi gerektiği yorumunda bulundu.

Euronews'te yer alan habere göre, ABN Amro’nun ekonomi uzmanı Nora Neuteboom  kaleme aldığı raporda, Türkiye için kısa dönemde en önemli riskin Rusya’dan satın alınan S-400 füze sistemleri yüzünden ABD’nin olası yaptırımları olacağı yorumunu yaptı. Bu konuda ABD Başkanı Donald Trump ve Kongre arasındaki görüş ayrılıklarına dikkat çekilen raporda, füze savunma sisteminin tam teslimatı ve kullanılabilir hale gelene kadar Türkiye’nin zaman kazanabileceği değerlendirilmesine yer verildi.

Rapor, ayrıca AB’nin göçmen krizi yüzünden Kıbrıs’taki sondaj çalışmalarına rağmen Türkiye’ye karşı sert tavır alamayacağı değerlendirmesine yer veriyor.Kıbrıs’ta süren sondaj çalışmaları ile birlikte Türkiye’nin AB’nin yaptırımlarıyla da karşı karşıya olduğu ve bu durumun Brüksel ile ilişkilerin gerilmesine yol açtığı hatırlatıldı ancak, bu konuda ekonomik sonuçların göçmen krizi konusunda AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı olduğundan sınırlı olacağı ve Brüksel’in Ankara’ya daha fazla katı bir tutum sergileyemeyeceği yorumu yapıldı.