image

PeyamaKurd- Türkiye’nin içinde bulunduğu ve salgın ile birlikte iyiden iyiye hissedilmeye başlanan ekonomik kriz ve dolar kurunun durdurulamayan yükselişine ilişkin, önde gelen ekonomik tahmin ve analiz kuruluşlarından Oxford Economics, Türkiye'ye döviz krizi uyarısında bulundu. 

TL’deki sıkıntıları artırabilir

Oxford Economics, Türkiye'nin 2018'deki kur krizindeki seviyeyi aştığına dikkat çekti ve kamu bankaları tarafından başlatılan kredi furyasının, halihazırda müdahalelerle ötelenen TL'deki sıkıntıları artırabileceğini belirtti.

Merkez Bankası'nın kamu bankalarından ödünç döviz almasının sorunları çözmeyeceğinin belirten Oxford Economics, Lübnan'ın benzer bir yolu denediği ancak başarısız olduğu hatırlatıldı.

Analiz ve tahmin kuruluşu, Türkiye'deki kredi büyümesinin TL'yi dolar karşısında daha iyi bir konuma getirmeyeceği aksine sıkıntının birikmesine neden olacağı uyarısında bulundu.

‘Daha da kötüye gidiyor’

Hükümetin piyasaları canlandırmak için kamu bankaları kanalıyla kredi kanalını kullandığı vurgulanan raporda, “Türkiye'nin dış ekonomik dengesizliği, gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 6.3'üne ulaştığını tahmin ettiğimiz büyük bir kredi ivmesiyle daha da kötüye gidiyor. Yetkililer ekonomiyi canlandırmak için defalarca kredi kanalını kullandılar. Bankalar, kredi, sayıları hızla artan kredi kartı, daha yüksek kredi limitleri ve vadelerle ve negatif reel faizle daha fazla kredi vermeye zorlandı. Bankalar, 2018'de kur kriziyle ara verdikleri kredi furyasını verilen teşviklerle geçen yılın ortalarında yeniden hızlandırdılar” denildi.

Altın hariç brüt rezervler temmuz başında 50 milyar dolara geriledi. Oysa 2019'da rakam 81 milyar dolardı.