image

PeyamaKurd - Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, ülke ekonomilerine yönelik bu ay yapacakları büyüme tahminlerinin bir önceki tahminlerden daha kötü olduğunu söyleyerek, "Ülkelerin birçoğuna ilişkin tahminlerimizi aşağı yönlü revize ederken, az sayıda ülke için yukarı yönlü revizyon yapacağız" ifadelerini kullandı.

Georgieva, Bratislava merkezli think-tank kuruluşu GLOBSEC tarafından yapılan, "Yeni tip koronavirus (Kovid-19) sonrası dönemde mali istikrar ve toparlanmada IMF'nin rolü" konulu telekonferans etkinliğine katıldı.

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana hiçbir krizin Kovid-19 gibi küresel olmadığına vurgu yapan Georgieva, Avrupa ülkelerinin de aralarında bulunduğu 170 ekonominin bu yılı daha düşük kişi başına düşen milli gelirle tamamlayacağını söyledi. 

Georgieva, "Bir sonraki tahminlerimizi haziranda yapacağız ve ne yazık ki daha kötü olacak. Ülkelerin birçoğuna ilişkin tahminlerimizi aşağı yönlü revize ederken, az sayıda ülke için yukarı yönlü revizyon yapacağız" dedi.