image

PeyamaKurd- Uluslararası Para Fonu (IMF) salgın ile mücadele kapsamında 60'a yakın ülkeye 22 milyar dolarlık destek sağlandığını açıkladı.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını yarattığı ekonomik etkiye değinerek, 2020’nin daha küçük küresel ekonomiyle tamamlanacağını, dünyanın neredeyse yüzde 90’ını oluşturan 170 ülkenin daha kötü durumda olacağını söyledi.

‘2021’de kısmi bir toparlanma bekliyoruz’ 

Georgieva, IMF’nin küresel ekonominin bu yıl yüzde 3 daralacağını ön gördüğünü, son verilerin küresel ekonomideki daralmanın bundan daha kötü olabileceğini düşündürdüğünü ifade ederek şunları aktardı:

“2021’de kısmi bir toparlanma bekliyoruz. Dünya genelinde politika yapıcıların ekonomiyi istikrara kavuşturmak için attıkları adımlara değer veriyoruz. Finansal koşullar belirsiz ekonomik ve tıbbi gelişmelere bağlı ve ülkeler artan iflas ihtimaliyle karşı karşıya. Krizin etkilerine karşı koymak ve toparlanmayı desteklemek için özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için mali destek sürdürülmeli. Küresel olarak bu zamana kadarki mali eylemlerin değeri yaklaşık 9 trilyon dolar ve gelecek aylarda önemli ilave çabalara ihtiyaç duyulacaktır.”

“Global ekonomide alınan tedbirler benzeri görülmemiş seviye çıktı, açıklanan mali destekler 9 trilyon dolara ulaştı” diyen Georgieva, IMF’in de hali hazırda 60 ülkeye 22 milyar dolar yardım sağladığını açıkladı.