image

PeyamaKurd - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomi politikasına ilişkin önemli uyarılarda bulundu.

Türkiye’nin kredi notu görünümünü geçen hafta ‘negatiften durağana’ çeviren Fitch, Türkiye'de Merkez Bankası Başkanının değişmesinin ardından faiz indirimine dönük bir para politikasının benimsemesi halinde Türkiye'nin kredi notunun düşebileceği uyarısını yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası başkanını görevden alma kararına ilişkin değerlendirmede bulunan kredi derecelendirme kuruluşu, Erdoğan'ın yaptığı görev değişikliğinin TCMB'nin güvenilirliğine zarar verdiğini belirtti.

Reuters ajansının, faiz indirimi yönündeki bir para politikasının, Türkiye'nin kredi notuna etki edip etmeyeceğine ilişkin sorusuna yanıt veren Fitch'in ülke notları direktörü Tony Stringer, "Bu, kredi notunu gözden geçirmemize neden olabilecek bir şey, bu kesin" diyerek, temel tehlikenin ise yurt içi hane ve iş yerlerinin yanı sıra tasarruf sahiplerinin TL'nin sert değer kayıpları yaşayacağını düşünüyor olmasından kaynaklandığını belirtti.

Yetkili değerlendirmesinin devamında, “Aslen baktığımız şey piyasasanın o anki tepkisi ve bu hareketin ödemeler dengesi alanında baskının ne kadar artmasına yol açacağı olur” ifadesini kullandı.