image

PeyamaKurd- Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünya ekonomisi üzerindeki etkisini değerlendiren Fed Başkanı Jerome Powell,  salgın nedeniyle ekonomik toparlanmanın gelecek yılın sonuna kadar uzayabileceğini söyledi.

Katıldığı televizyon programında konuşan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ekonomik toparlanmanın ne zaman gerçekleşeceği sorusunun yanıtlanması zor ve büyük oranda yeni salgındaki gelişmelere bağlı olduğunu belirtti.

‘Eğer ikinci dalga gelirse…’

Gelecek aylarda işletmelerin yeniden açılması ve insanların işlerine dönmesiyle toparlanmanın başlayacağını aktaran Powell, bu süreçte kaçınılması gereken en büyük şeyin virüs salgınında ikinci dalganın yaşanması olduğunu belirtti. 

Powell, "Koronavirüste ikinci dalga olmazsa ekonominin bu yılın ikinci yarısı itibarıyla istikrarlı bir şekilde toparlandığını göreceksiniz diye düşünüyorum" dedi.

‘Tam toparlanma aşı ile mümkün olabilir’

İnsanların harcama davranışlarında dikkatli olacağını ve ekonominin bazı alanlarının çok daha yavaş toparlanacağını düşündüğünü kaydeden Powell, "Ekonominin tamamen toparlanması için insanların güvenlerinin tam olarak yerine gelmesi gerekecek. Bunun için aşının çıkmasını beklemek gerekebilir" değerlendirmesinde bulundu.

‘Zorluk yaşanacak’

Powell, aşıya ilişkin zamanlamanın belirsiz olduğunu, en kısa zamanda çıkmasını umduklarını, ekonominin insanlar kendilerini güvende hissedene kadar zorluk yaşayacağını kaydetti.

Bu süreç uzayabilir’

Bu süreci 'büyük bir acı ve zorluk zamanı' olarak tanımlayan Powell,"Bu, biraz zaman alabilir. Gelecek yılın sonuna kadar uzayabilir. Gerçekten bilmiyoruz. Bundan daha kısa sürede olmasını umuyoruz ancak kimse gerçekten bilmiyor" ifadelerini kullandı.

‘Çıkarmalar artacak’

Amerika’da Kovid-19 nedeniyle artan işsizlik oranını da değerlendiren Powell, işten çıkarmaların mayıs ve gelecek ay büyük ihtimalle artacağını kaydetti.