image

PeyamaKurd- Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıkardığı ekonomik hasara değinen Dünya Bankası, salgından dolayı okulların kapanmasının eğitimde kalıcı kayıplara neden olabileceğini, bunun zaman içinde küresel ekonomi için 10 trilyon dolarlık kayba dönüşebileceğini açıkladı.

Dünya Bankası Kovid-19 salgınının eğitime etkilerine ilişkin hazırladığı raporda, salgın nedeniyle nisanda 1,6 milyar öğrencinin okula gidemediğini belirtti. 

Tüm eğitim sistemlerindeki söz konusu küresel şoku derin bir resesyonun takip ettiği belirtilen raporda, krizin beşeri sermaye için tehdit oluşturduğu ve milyonlarca çocuğun sahip olduğu yaşam boyu fırsatlara dönüşü olmayan bir şekilde zarar verdiği değerlendirmesinde bulunuldu. 

7 milyon öğrenci okulu bırakabilir

Salgınla eğitim krizinin daha da derinleşeceği belirtilen raporda, ilk ve orta öğretimde okuyan 7 milyona yakın öğrencinin sadece salgının neden olduğu gelir şokundan dolayı okulu bırakabileceğine dikkat çekildi. 

Raporda, eğitimdeki kayıpların zaman içinde küresel ekonomi için 10 trilyon dolarlık kayba dönüşebileceği, bunun temel eğitimleri boyunca öğrencilere yönelik yapılan toplam harcamaların yaklaşık yüzde 16'sına eşit olduğu ifade edildi.