image

PeyamaKurd - Dolar, ABD'de enflasyon verisinin geçtiğimiz hafta 31 yılın zirvesini görmesinin ardından Türk Lirası karşısında yükselişini hızlandırdı.

Dün dolar 10,07 ile, gram altın 604 lirayla, euro ise 11,53 lirayla zirveyi görmüştü. Yeni güne de rekorla başlayan dolar, euro ve altından yeni rekor geldi. Dolar saat 10. 11 dolaylarında 10,15 TL’yi bulurken, gram altın 608 lira, Euro ise 11,54 seviyesine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesinde işlem görüyor.

TL’nin dolar karşısında değer kaybı artacak!

Türkiye'de resmi enflasyon yüzde 20'ye dayanırken Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimlerine gitmesi ve iki gün sonraki toplantıda faiz indirimine devam edileceği beklentisi, TL'de değer kaybına neden oluyor. ABD'de tüketici enflasyonunun yüzde 6,2 ile 31 yılın zirvesine yükselmesi sonrasında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal sıkılaştırma takvimini öne çekeceğine dair beklentiler de doların küresel değerinde artışı beraberinde getiriyor.

Öte yandan Bloomberg, Kasım ve Aralık aylarında Türkiye’nin 13 milyar dolarlık döviz borcu ödemesi bulunduğuna dikkat çekerek, yüklü tutarın dolardaki yükseliş eğilimini güçlendirdiği yorumu yaptı.

Bloomberg, sadece Kasım ayında 8 milyar dolar döviz borcu geri ödemesi bulunduğunu, bunun önümüzdeki 10 ayın en yüksek tutarı olduğunu vurguladı.