image

PeyamaKurd - Türkiye'deki piyasalarda döviz kuru dünyadaki son gelişmelere göre sürekli dalgalı ve dengesiz bir seyir izliyor.

Dünya piyasalarında değer kaybeden Dolar kuru, TL karşısında jeopolitik risklerle hafta başından beri artış eğiliminde. Dolar 8 Ocak sabahı 5.40 seviyelerinde hareket ediyor.

Bankalararası piyasada dolar 5,40 euro ise 6,17 lira seviyesinde yer alıyor. İstanbul Kapalıçarşı'da  ise 5,39 liradan alınan dolar, 5,39 liradan satılıyor. 6,17 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 6,17 lira olarak işlem görüyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Türkiye ziyaretinde yapacağı görüşmeler öncesindeki açıklamaların görece etkili olduğu belirtilirken, geçen hafta sonu 5.30 altına inen doların tekrar büyük bir yükselişle artması bekleniyor.

Diğer taraftan gelişmekte olan para birimleri dün yüzde 0.3 ila 1.5 arasında dolar karşısında değerlenirken, TL'nin dünkü kaybı yüzde 1'i buldu. Uzmanlar, Türk Lirası'nın negatif ayrışmasında jeopolitik risklere ve uluslararası ilişkilere dair endişelere atıfta bulunuyor.