image

PeyamaKurd - El Salvador, Bitcoin'i yasal para birimi olarak kullanan ilk ülke oldu. 

El Salvador, bugünden itibaren Bitcoin’in yasal para birimi olduğu ilk ülke oldu. El Salvadorlu vatandaşlar hükûmetin dijital cüzdan uygulamasını indirirken yeni dönemde istikrara ilişkin endişeler yaşıyor. 

BBC’de yer alan habere göre, El Salvador’da işletmeler artık ödeme olarak Bitcoin’i de kabul etmek durumunda. Milyonlarca insan hükûmetin yeni dijital cüzdan uygulamasını indirirken uygulama her vatandaşa 30 dolar değerinde Bitcoin veriyor.

Bitcoin’in değeri son haftalarda 51 bin dolara yükselirken bazı analistler bunun El Salvador’un adımıyla ilgili olabileceğini söyledi.

“Rusya’dan da açıklama geldi”

Kripto paralara ilişkin bir açıklama ise Ruya kanadından geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Bitcoin’i bir ödeme sistemi olarak tanımaya hazır olmadığını belirterek, “Bu tür kısmi para birimlerini mali araçlarla bir tutmak ekonomik sisteme yalnızca zarar verir” sözlerini dile getirdi.

Rusya’nın böyle bir adım atmaya henüz hazır olmadığına işaret eden Peskov, “Rusya'nın bu tür adımlara hazır olmadığı açık. Şimdiye kadar bu tür adımları atmak için en ufak bir neden de bulunmuyor.” diye konuştu.

Kripto paraların geleneksel mali araçlarla bir tutulmaması gerektiğini savunan Peskov, “Bu tür kısmi para birimlerini mali araçlarla bir tutmak ekonomik sisteme yalnızca zarar verir.” dedi.