image

PeyamaKurd - Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, Kiev'de YES Brainstorming Forumu'nda yaptığı açıklamada, Rusya ile olası bir savaş ihtimali üzerine önemli bir açıklama yaptı.

Moderatörün Rusya'yla savaş olasılığı konusunda yönelttiği bir soru karşısında Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, "Mümkün olduğunu düşünüyorum. Bu konuda bir potansiyel mevcut. Bu, Rusya'nın en büyük hatası olacak ve bunun ardından Rusya, Ukrayna, Belarus arasında hiçbir zaman komşuluk olmayacak" yanıtını verdi.

Zelensky açıklamasının devamında "Sorun şu ki, bugün Rusya'nın enformasyon politikası Ukrayna'nın bağımsızlığına saygı gösterilmemesiyle ilgili. Sorun, 'Rus dünyası' ve benzeri tanımlamayı yapan şu veya bu siyasi stratejistin seçiminde değil, bunun ardından Ukrayna halkının Ruslara yönelik tutumunun bozulmasında” diye konuştu.

“NATO’nun bize ihtiyacı var”

Ayrıca, NATO’nu kendilerine ihtiyacı olduğunu iddia eden Zelensky, Ukrayna'nın NATO'ya girmeye hazır olduğunu belirterek bu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Yaptığımız reformlara NATO'nun, AB'nin değil, her şeyden önce halkımızın ihtiyacı var. Yapabileceklerimizi, beklediklerimizi alamıyoruz ancak bizce NATO'nun bize ihtiyacı var, Ukrayna olmadan güçlü bir AB olmaz.”