image

PeyamaKurd - Rusya'nın ülkeye yönelik saldırıları sürerken Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Cumhurbaşkanları Erdoğan ve Aliyev, Rusya ile müzakerelerin başlaması için yardımcı olacaklarını söyledi" ifadesini kullandı.

Ukrayna lideri Zelenskiy, sosyal medya hesabından paylaştığı video mesajında, Rusya'nın ülkesine saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Zelenskiy, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Rusya ile müzakerelerin başlaması için yardımcı olacaklarını söylediğini aktararak, bu teklifi memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.

İsviçre, Yunanistan, Hollanda, İtalya ve Hindistan'ın liderleriyle görüştüğünü anlatan Zelenskiy, ülkesinin normal medeni dünyanın samimiyetini ve dikkatini kazandığını vurguladı.

Zelenskiy açıklamasında, Rusya'ya karşı SWIFT yaptırımı konusunda sonuç elde ettiklerini ifade ederek, Rusya'nın küresel finans sisteminden dışlanacağını ve milyarlarca dolar zarara uğrayacağını belirtti.

Öte yandan Katolik Dünyası'nın ruhani lideri Papa Francis de dahil pek çok dini liderle de görüştüğünü dile getiren Ukrayna lideri, hepsinin Ukrayna'nın zaferi için dua ettiğini dile getirdi.

► Rusya - Ukrayna savaşı özeti: BUGÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERi VE AYRINTILARI İÇİN TIKLAYINIZ!