image

PeyamaKurd- Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Olenivka’daki saldırıya dair Rusya’yı suçlayan bir açıklama yaptı. Zelensky, Rusya’nın ‘terör devleti’ olarak tanınması gerektiğini söyledi.

Volodimir Zelenskiy, Olenivka’da 50 Ukraynalı savaş esirinin öldürülmesiyle ilgili açıklamasında,

“Dünya gerçekleri görüyor. İşgalciler tarafından işlenen bu suçla ilgili tüm deliller toplanacaktır. Bu saldırıyı kim onayladı, kim örgütledi, kim uyguladı hepsi bulunacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yaptığı açıklamada, dünya kamuoyuna seslenen Zelenskiy,

“Terör devletine karşı dünya toplumu tarafından yasal adımlar atılmalıdır. Bu toplu katliam için siyasi söylem düzeyinde kınama yeterli değildir. Bundan sonra teröristle nasıl bir ilişki olabilir? Böyle bir ülke ile ne tür bir iş yapılabilir? Rusya'nın bir terör devleti olarak resmen yasal olarak tanınması, özellikle Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından tanınması, siyasi bir jest olarak değil, özgür dünyanın etkili bir savunması olarak gereklidir.” dedi.

Rusya, açıklama yaptı

Daha önce Olenivka’daki saldırının sorumlularının ABD ve Ukrayna olduğunu duyuran Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, bugün yaptığı açıklamada ise Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nden yetkililerin, Olenivka’daki saldırıya ilişkin tarafsız bir soruşturma yürütmeleri için davet edildiği belirtti.