image

PeyamaKurd - Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, savaşın 22’nci gününe girer girmez önemli açıklamaların yer aldığı yeni bir video yayımladı.

Zelenskiy gece yayımladığı video mesajında, olası bir anlaşmaya dikkat çekerek şartlarını açıkladı.

Önceliklerinin kesinlikle savaşın sona ermesi, güvenlik garantileri, egemenlik ve toprak bütünlüğünün sağlanması olduğuna vurgu yapan Ukrayna Devlet Başkanı, ardından Rus askerlere seslendi.

Zelenskiy, "Silahını bırakan her Rus askeri, bir şans elde edecek. Hayatta kalma şansı. Özellikle onlara sesleniyorum. Bu savaşın kazanına atılan askerlere. Ve hala kendini koruma içgüdüsü olan diğer Rus askerlerine. Silahlarınızı bırakın. Bu, savaş alanında, bizim topraklarımızda ölmekten iyidir" diye konuştu.

Öte yandan Ukraynalı lider, yaptırımlara rağmen, Rus ekonomisinin hala Ukrayna'da "savaş makinesini" tutmaya devam ettiğini kaydeden Zelenskiy, bu nedenle Rusya'ya karşı yeni yaptırım paketlerine ihtiyacın olduğunu, dünyanın nihayet Rusya'nın bir terör devleti haline geldiğini resmen kabul etmesi ve en önemlisi, Ukrayna'nın daha fazla destek alması gerektiğini vurguladı.