image

PeyamaKurd - Ukrayna lideri Zelenski, Rus ordusundan geri alınan Izyum şehrine ziyarette bulundu.

Zelenski'nin ziyaretinden önce güvenlik güçleri Izyum şehrinde güvenlik önlemleri aldı.

Ukrayna lideri, Izyum Şehir Konseyi binası önünde Ukrayna bayrağının göndere çekilme törenine katıldı.

Rusya ile savaşta ölenler için saygı duruşuna geçtikten sonra milli marş eşliğinde Ukrayna bayrağı göndere çekildi.

Törenden sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Zelenski, Rusya'nın 2014'te ilhak ettiği Kırım'ın sakinlerine mesaj iletti.

Kırım sakinlerinin 8 yıldır büyük bir trajedi yaşadığını belirten Zelenski, "Benim (Kırım sakinlerine) mesajım, geleceğiz. 8 yıl boyunca Rus televizyonlarında yapılan propagandaların bizim için bir önemi yok. Gerçeğin bizim tarafımızda olduğunu biliyoruz. Bu demek oluyor ki (Kırım'a) geleceğiz. Ne zaman olacağını bilmiyorum. Kimse de bilmiyor ama planlarımız var ve geleceğiz. Çünkü orası bizim toprağımız ve onlar bizim insanlarımız. Bu nedenle geleceğiz" dedi.

Izyum'a geldiğinde nasıl hissettiği sorusuna Zelenski, şu cevabı verdi:

"Devlet Başkanı olmadan önce buradaydım. Bu bölgeyi çok iyi biliyorum. Burada sürpriz yok ve benim için şok değil. Buradaki görüntü şoke edici ama benim için değil. Çünkü aynı görüntüyü ilk işgal edilen yerlerden Buça'da görmeye başlamıştık. Burada da aynı. Yok edilmiş binalar, öldürülen insanlar. Ne söyleyebilirim, bu gerçek tarihimizin ve bugünün modern Rus ulusunun bir parçası. Onlar yaptılar. Sadece onlar."