image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin kendisi hakkında ortaya atılan adaylık iddialarına son noktayı koydu.

Zarif, geçtiğimiz pazar günü parlamentoda düzenlenen kapalı oturumda aday olacağı iddialarına son vermek istediğini söyledi. Cumhurbaşkanı seçimlerinde aday olmayacağını vurguladı. 

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, İran’ın reformist kanattaki internet siteleri, eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ve İlk Rehber (Humeyni) Vakfı Başkanı Hassn Humeyni’nin Zarif’i aday olmaya ikna edemediklerini aktarmıştı.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Zarif, bu yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülke ve halkın çıkarlarına olmadığını belirterek, “Çevremde benim adaylığımdan endişeli insanlar bulunduğuna şahit oldum. Bu bende seçime girmeme kanaati oluşturdu” ifadesini kullandı.

Zarif mesajında seçimlere dahil olmasıyla rakibi olacak adaylar için de şu ifadelere yer verdi:

“Seçimlerde yer almamdan endişeli insanlardan ve katılmayacağım için rahatlayan arkadaşlardan isteğim önceliklerinin içteki kuvvetlerini toplamasıdır. Bu önceliğe odaklansınlar. Böylece ulusal çıkarları gözetir ve insanları ABD’nin yaptırımlarından korurlar.”