image

PeyamaKurd - İran'ın eski Bakü Büyükelçisi Afşar Süleymani, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'e ait ses kaydının rejimi ellerinde tutan güçler tarafından adaylığının engellenmesi için sızdırılmış olabileceğini iddia etti.

Ses kaydının sızdırılmasıyla amaçlanan şeyin reformist ya da mutedil bir ismin adaylığını engellemek olduğunu belirten eski Büyükelçi, reformistlerin Viyana'daki görüşmelerin başarıyla sonuçlanmasını, yaptırımların kalkmasını ve elleri güçlü bir şekilde seçime girmeyi hedeflediğini dile getirdi.

Söz konusu grubun, bu nedenle Zarif'in töhmet altında kalmasını ve aday olması halinde de veto edilmesini istediğini belirten Süleymani, “Reformistlere yarayacağı için Viyana görüşmelerinin başarısız olmasından yanalar. Bu açıdan baktığımızda gelişmeler paralel bir şekilde birbirini tamamlıyor” dedi.

Süleymani, radikal grupların Zarif'i sahada istemediğini ve aday olması halinde kazanabileceği hesabı yaptıklarını aktararak, söz konusu kesimin Zarif'in veto edilmesini ve kendi adaylarının kazanmasını istediklerini söyledi.

“Ruslar İran'a bir kart olarak bakıyor ve ilerlemesini istemiyorlar”

Bakanlık görevi esnasında kendisinin de Rusya konuları ile meşgul olduğunu dile getiren Süleymani, “Zarif Rusya meselesiyle ilgili itiraflarda bulunuyor. Ruslar İran'a bir kart olarak bakıyor ve ilerlemesini istemiyorlar. Ruslar, nükleer meselede İran'ın menfaat elde etmemesini Amerikalılardan daha fazla istiyor” şeklinde konuştu.

Ses kaydının kamu için yeni olabileceğini dile getiren eski Büyükelçi bu konuların İran’ın üst perdesinden yeni olmadığını zaten konuşulan şeyler olduğunu sözlerine ekledi.