image

PeyamaKurd - Çekya’nın, Vrbetice kentindeki silah depolarında 2014’te gerçekleşen patlamalara ilişkin soruşturmayı objektif bir biçimde yürütemediğini belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, suçu Rusya’ya yüklemeye çalıştığını kaydetti.

Çekya’da yayınlanan Mlad fronta DNES gazetesinin, Vrbetice’deki silah depolarında gerçekleşen patlamaların ardından depoların kiracı şirketi olan Imex Group’un burada büyük miktarda silahın ortadan kaybolduğunu belirlediği şeklindeki haberine ilişkin Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova'dan açıklama geldi.

Bakanlık Sözcüsü açıklamasında, “Bu olanlar öyle bir izlenim yaratıyor ki, anlaşılan, Prag, objektif bir soruşturma yürütecek durumda olmamasının yanında, kendi topraklarında gerçekleşmiş bir şeyle ilgili mantıklı bir olay örgüsü dahi ortaya çıkaramıyor” sözlerine yer verdi.

Ayrıca Sözcü Zaharova, "Prag’da tam bir kafa karışıklığı yaşandığı, suçu ‘meşhur dış düşman’ Rusya’ya yüklemekten daha iyi bir şey bulamadıkları o kadar açık ki" diye ekledi.