image

PeyamaKurd - Atina ve Ankara arasındaki Ege adaları gerilimine ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi. İkili ilişkilere ilişkin açıklamada bulunan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Türkiye ve Yunanistan’a diyalog çağrısı yaparken ülkesinin Ege’de herhangi bir tatbikatının olmadığını dile getirdi.

Yunanistan’ın Ege adalarına sevk ettiği ABD menşeli zırhlı araçlarla ilgili Ankara’nın Washington yönetimine verdiği protesto notasına ilişkin açıklama yapan Sözcü Tuğgeneral Patrick Ryder, bölgede herhangi bir tatbikatın varlığının söz konusu olmadığını belirtti.

Günlük basın toplantısında gelişmelerle ilgili basına konuşan Sözcü Ryder, basının "Türkiye iki anlaşma kapsamında gayriaskeri statüye sahip iki adaya ABD menşeli zırhlı araçlar çıkardığı için Yunanistan ve ABD’ye protesto notası verdi. Sizin bölgede bir tatbikat veya eğitiminiz var mı? Türkiye’nin protestosuna yanıtınız nedir?” sorusuna yanıt verdi.

General Ryder açıklamasında, "Orada (ABD tarafından gerçekleştirilen) herhangi bir tatbikattan haberdar değilim" mesajında bulundu.

Ayrıca Sözcü açıklamasında, "Genel olarak konuşacak olursak, Türkiye ve Yunanistan iki önemli NATO ortağıdır ve onları potansiyel gerilimleri düşürmek için yapıcı bir diyaloga girmeye devam etmeye teşvik ediyoruz" sözlerine yer verdi.