image

PeyamaKurd - AB'li yetkili Ylva Johansson ile Yunanistan'ın Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis'in Brüksel'deki görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, konuyla ilgili soru üzerine, ikili arasında Yunanistan sınır güvenlik birimlerinin Türkiye sınırına konuşlandırdığı ve geçen haftalarda testleri yapılan "ses topu" hakkındaki anlaşmazlık gündeme oturdu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun iç işlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, ses topunun bugünkü görüşmede ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine, "Bugün bunu konuşmadık. Benim görüşüme göre bu, sınırlarınızı korumak için garip bir yöntem" ifadesini kullandı.

Öte yandan Yunan bakan ise görev alanında AB sınırlarının korunması da bulunan Johansson'a karşılık vererek, ses topunu savundu.

Uluslararası hukuku ihlal etmeyen teknolojileri kullanabileceklerini belirten Mitarakis, "Bu, kimseyi tehlike altına sokmadan AB sınırlarını koruyabilir" sözlerine yer verdi.

Ayrıca açıklamasının devamında Mitarakis, "Yunan polisi ve sahil güvenliğinin sınırlarda ve Ege'de özellikle son iki yılda insan hayatının korunmasında mükemmel bir geçmişi" bulunduğunu belirtti.