image

PeyamaKurd - Yunan Başbakan Miçotakis, Türkiye’nin 2016’da Avrupa Birliği ile imzaladığı sığınmacı meselesine ilişkin mutabakata uymasına yönelik çağrının, AB Liderler Zirvesi sonuç bildirisine kendi çabaları sonucu eklendiğini dile getirdi.

Zirve sonrası basın toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin 2016’da Avrupa Birliği (AB) ile imzaladığı sığınmacı meselesine ilişkin mutabakata uymasına yönelik çağrının, AB Liderler Zirvesi sonuç bildirisine kendi çabaları sonucu eklendiğini ifade etti.

Açıklamasında, "Sonuç bildirisinin, benim müdahalelerimin ardından ilk versiyonuna göre çok daha iyi olmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Türkiye’nin, 2016 AB-Türkiye Anlaşması'na uymasına yönelik çağrı ilk metinde yoktu" diyen Miçotakis, Türkiye’ye yönelik bu çağrının nihai metne kendi çabasıyla eklendiğini iddia etti.

Yayımlanan bildiride, sığınmacı meselesinin başka amaçlar için araç olarak kullanılmamasına yönelik atıfta bulunulduğuna dikkati çeken Miçotakis, bunun "hem Türkiye hem de Belarus örneği açısından geçerli olduğunu" ileri sürdü.

Ayrıca Yunan Başbakan, Avrupa’daki enerji kriziyle birlikte Doğu Akdeniz’in enerji açısından öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirterek Mısır’dan doğal gaz veya elektrik temininin Avrupa’ya faydalı olabileceğini belirtti.