image

PeyamaKurd - Türkiye'de 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimler kapsamında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan karar sonucu taşınan seçmen sayısı belirlendi.

Konuyla ilgili olarak YSK Başkanı Sadi Güven, yurtdışı ve gümrüklerde kullanılan oyların sayısı ile tartışmalar eşliğinde karar verilen 'taşınan seçmen' sayısını açıkladı. Güven'in aktardığına göre yurtdışında 1 milyon 227.931 oy kullanıldı. Şu an için taşınan seçmen sayısı da 120.724 olduğunu ifade etti.

120 bin 724 seçmen taşındı

YSK Başkanı Güven'in taşınana seçmenle ilgili açıklamasında;

 * Yurtdışında ve gümrüklerde an itibarıyla oy kullanan seçmen sayımız 1 milyon 227 bin 931, bu rakam daha da artar.

* Mahalledeki sandık sonuç tutanağının Türkiye geneline yansımasına kadar tüm süreci sonuçları tarayarak, YSK’ya geldiği anda eş zamanlı siyasi partilere gönderiyoruz

* Dünyada ilk kez biz yapıyoruz, şeffaflık adına bunu dünyada ilk yapan belki biziz ve çok güvenli bir seçim yaptığımıza inanıyorum.

* Daha önce ilçelerden gelen sayıları dikkate alarak taşınan seçmeni 144 bin olarak açıkladık.

* Ancak o zaman sandıklardaki seçmen listeleri, sayıları tam belli değildi, şimdi rakam netleşti. Bu seçimde bu şekilde taşınan seçmen sayısı 120 bin 724.

HDP’nin itirazına rağmen Yüksek Seçim Kurulu (YSK) güvenlik gerekçesi ile  16'sı Kürt kenti olmak üzere 19 ilde sandık taşıma kararı almıştı.