image

PeyamaKurd - 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimlere hazırlanan Türkiye’de Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 19 ilde sandık taşıma konusundaki kararını verdi.

Konuya ilişkin HDP’den YSK’nın kararına ilişkin "Bölgede insanların oy kullanmasını engellemeye dönük bir hamle" ifadesi kullanıldı.

19 İlde alınan kararda, YSK, valilik ve il seçim kurullarından gelen sandık taşıma ve birleştirme taleplerini sonuca bağladı. Kararda 19 ilde sandıklar taşınacak. Bununla birlikte, 5 kilometre uzaklıktaki sandık taşıma taleplerinin kabul edildiği öğrenildi. Bu şekilde taşıma kararlarında seçmen sayısının ise dikkate alınmadığı belirtildi.

YSK’nın kararına sert tepki ile cevap veren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Kendileriyle görüşme yapmamıza, uyarmamıza rağmen YSK'nın bu şekilde davranması nasıl baskı ve vesayet altında olduğunu gösteriyor" dedi.

CHP ise Sandık taşıma kararlarına dayanak olan seçim kanunu değişikliğini ön görerek konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Anayasa Mahkemesi iptal istenen başvuruyu 31 Mayıs'ta görüşecek.

Temelli, YSK’nın kararının insanların oy kullanmaya yönelik bir hamle olduğunu belirterek, "19 ilin valiliğinin başvurularının birçoğu belli mesafeleri de aşan çok anlamsız, gerçekleşmesi de çok zor olan başvurulardı. Taşımanın nasıl yapılacağı çözülmemiş. Bu, bölgede insanların oy kullanmasını engellemeye dönük bir hamledir. Söylenen sayıda seçmeni taşıma olanağı yoktur. YSK'da yapılan görüşmede başkana bu durum izah edildi. Görüşmede bu durumdan rahatsızlık duyduklarını kendilerinin de belirtmelerine rağmen bu kararları almaları ne denli baskı vesayet altında olduklarını gösteriyor” ifadesini kullandı.