image

PeyamaKurd- YPG'nin, Menbiç ilçe merkezinin etrafını kazdığı çukurlar ve toprak setlerle çevirdiği belirtiliyor. Menbiç içinde yapılan araştırmalar, YPG’nin bölgeye tam olarak ayrılmadığını bölgeye yerleşmeyi sürdürdüğünü gösteriyor.

Bölgeden yapılan tespitler ve verilere göre, YPG, Ağustos 2016'da kontrolü ele aldığı Menbiç kent merkezini çukurlar kazarak çevrelemeye başladı.

Türkiye'nin aynı ay içerisinde Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlatması üzerine YPG, çukur kazma faaliyetine hız verdi. Ancak, ABD'nin nisan ayında Fırat Kalkanı unsurlarına yakın iki bölgede üs kurması, YPG’nin kazma çalışmalarına ara vermesine neden oldu.

YPG, kendisinin ilçeden çıkarılmasına yönelik Türkiye-ABD mutabakatı üzerine, haziran ayından itibaren faaliyetlerini hızlandırdı ve tüm kent merkezini çeviren çukur ve siper inşasını tamamladı. Çukurların birleşerek oluşturduğu hat, toplamda 29,3 kilometre uzunluğunda. YPG, çukurların önüne derinlikleri değişen toprak setler de inşa etti.

Söz konusu hatlar, uydudan elde edilen fotoğraflarda ince beyaz çizgiler şeklinde fark ediliyor. YPG, çukurların oluşturduğu hatlar arasına olası savaşta kullanmak üzere tüneller kazdı. Ana hat içinde bazı bölgelerde uzunluğu 1-3 kilometre civarında başka  çukur ve siperler de yer alıyor.