image

PeyamaKurd - İdlib operasyonu için hazır olduklarını, bölgede bulunan örgütlerin “asıl düşmanları” olduğunu vurgulayan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Dış ilişkiler Sorumlusu ve YPG eski sözcüsü Redur Xelil, bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Kürdistan’ın ulusal bir kanalına açıklamalarda bulunan YPG eski sözcüsü Xelil, İdlib operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Şimdi DSG ve YPG’nin İdlib operasyonuna katılmak için siyasi tarafların bir karar vermesi lazım. Eğer bir karar çıkması durumunda YPG İdlib operasyonu için hazır bekliyor. Çünkü İdlib’dekiler bizim asıl düşmanlarımızdır. İdlib’dekiler Kobane’ye saldıranlardır, Afrin’e girenlerdir, kızlarımıza tecavüz edenlerdir, halkımızı öldürenlerdir” şeklinde konuştu.

Rojava ile ilgili Şam rejiminin bölgeye döndürmeyeceklerini vurgulayan Xelil, “Bu topraklar için binlerce Kürt genci can verdi, bu topraklar için yüzlerce Kürt rejim tarafında rehin tutuldu, bunları biliyoruz. Bu topraklar için ölen gençlerin annelerine nasıl hesap vereceğiz? Rejimin bölgemize yerleşmesini kesinlikle kabul etmiyoruz ve izin vermeyeceğiz” ifadesini kullandı.